Klaudia Piepiora

Portfolio

Nepal

Schronisko górskie wzdłuż szlaku na szczyt Paldor

Nepal

Nepal mieści się pomiędzy Chinami i Indiami. Znany jest na całym świecie jako kraina śnieżych szczytów, jaków, zakonów i mantr. Najwyższym szczytem Nepalu jest Mount Everest (8,848 m n.p.m.). Jest także domem dla ośmiu z czternastu ośmiotysięczników występujących na świecie i posiada 1,300 szczytów, których wysokość przekracza 6000 m n.p.m.

Od 1980 r. stał się rajem dla miłośników gór, himalaistów, poszukiwaczy przygód. Na trasach, po których poruszają się turyści potrzebne są schroniska. Głównym założeniem projektu było zapewnienie trekereom, himalaistom bezpiecznej, komfortowej i przytulnej przystani, w której mogliby odpocząć, zregenerować się i przetrzymać ciężkie warunki atmosferyczne. Projektowane schronisko znajdowałoby się wzdłuż szklaku na szczyt Paldor.

Inspiracja

Rejon Katmandu, Jawalakhel jest ważnym ośrodkiem przemysłu dywanowego. Obóz dla uchodzców z Tybetu stał się kolebką rękodzieła będącą największym źródłem zatrudnienia w dolinie. Tkacze wiążą wełne według tradycyjnych wzorów. Inspiracją dla przyjętej formy schroniska był kształt kołowrotka na którym lokalna ludność przędzie dywany. Forma schroniska zaprojektowana została z zachowaniem złotych proporcji.

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license. Autor zdjęcia: Peter van der Sluijs Description: Woman who gets worked up on a wool mill in Nepal she have a kind of drop spindle Link: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Woman_who_gets_worked_up_on_a_wool_mill_Nepal.jpg

Konstrukcja

TECHNOLOGIA STRAWBALE

Schronisko zostało zaprojektowane w technologii StrawBale, polegającej na wypełnieniu balami słomy szkieletu drewnianego. Kostki słomy pokryte są obustronnie gliną. Szkielet konstrukcyjny stanowią ramy wykonane z drewna klejonego oraz sklejki. Konstrukcja ram usztywniona została belkami stropowymi oraz horyzontalnymi elementami konstrukcyjnymi. Całość zakotwiona jest w gruncie. Zaproponowana technologia wykorzystuje łatwo dostępne materiały, zapewnia niskie koszty budowy.

GLINA I SŁOMA

Glina i słoma stanowią bardzo trwałe materiały budowlane stosowane przez człowieka od wieków. Znakomicie się uzupełniają, przy czym są bardzo tanie. Glina z piaskiem ma skłonność do pękania w czasie wysychania, nie ma dobrej izolacyjności termicznej. Słoma jest z kolei łatwopalna. Łącząc te materiały eliminujemy ich wady. Słoma pokryta obustronnie gliną zabezpieczona jest przed ogniem oraz zakonserwowana. Glina wymieszana z wypełniaczami organicznymi staje się odporna na spękania. Razem tworzą wytrzymały i ciepły duet.

KONOPIE PRZEMYSŁOWE

Włókno konopne wykorzystywane było od wieków do produkcji trwałych wyrobów takich jak płótna żeglarskie, liny okrętowe, worki. Wysoka odporność na procesy gnilne czyni je przydatnym do produkcji przedmiotów narażonych na rozkład biologiczny w warunkach większej wilgotności. Konopie przemysłowe charakteryzuje również zdolność do przenoszenia wysokich obciażeń. W projekcie zastosowano liny z konopii przemysłowych jako materiał elewacyjny nawiązujący do włókien naturalnych z których lokalna ludność wykonuje dywany.

Moduły

Schronisko zbudowane jest dwóch modułów:

  • moduł obejmujący wejście do obiektu, pokój ogólny, sypialnie
  • moduł sanitarny, kuchnię z jadalnią

Schemat pozyskania wody i energii, schemat komunikacji wewnątrz obiektu

Film fotowoltaiczny wkomponowny w elewację zapewnia energię potrzebną do obsługi urządzeń w schronisku. W obiekcie zastosowano podwójny obieg wody. Zużyta woda z umywalek i prysznicy ponownie jest wykorzystywana do spłukiwania toalet. Następnie trafia do ekologicznej oczyszczalni.

Transport

  1. W fabryce przygotowane są moduły konstrukcyjne.
  2. Każdy z modułów przetransportowany jest na miejsce helikopterem.
  3. W wybranej lokalizacji moduły są ze sobą łączone.

Aranżacja wnętrz